Prostějov vybuduje moderní autobusový terminál. Vyjde na 30 milionů korun

20. 11. 2018 Prostějov

Více než třicet milionů korun plánuje příští rok investovat prostějovská radnice do modernizace dopravního terminálu veřejné dopravy na Floriánském náměstí v centru města. Prostějov už má na projekt schválenu dotaci 26,2 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Od projektu si slibujeme, že zefektivní přepravní vazby tohoto uzlu, který je obsluhován téměř čtyřmi stovkami spojů denně. Významnou měrou také dojde ke zvýšení bezpečnosti dopravy,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Rozehnal (ANO).

Projekt podle něj počítá s přemístěním provizorních zastávek linek příměstské autobusové dopravy z ulice Hliníky do modernizovaného dopravního terminálu podél Blahoslavovy ulice.

Součástí návrhu je plošné zastřešení plochy autobusového nástupiště a výstavba zázemí pro terminál, včetně informačního systému. „Informační systém se bude skládat ze souhrnného dvanáctiřádkového panelu umístěného v čekárně a jednotlivých označníků zastávek, ve kterých budou vestavěny elektronické informační třířádkové textové panely,“ dodal Rozehnal.

Dočkají se i cyklisté

Na celém Floriánském náměstí budou podle Rozehnala obnoveny veškeré zpevněné plochy. Rekonstruována bude také přilehlá ulice Hliníky. Součástí projektu je také rekonstrukce stezky pro chodce a cyklisty, tras pro pěší a veřejného prostoru náměstí.

„Vzniknou nová kolmá a šikmá parkovací stání a v místě přechodu stezky pro cyklisty přes tuto komunikaci bude vyvýšený zpomalovací práh pro zklidnění dopravy.“

Čtvrtina rozpočtu má jít na investice

Přibližně čtvrtina výdajů z prostějovského rozpočtu má v příštím roce směřovat na investice a opravy majetku. Zastupitelstvo má finální podobu investic schválit počátkem prosince.

Plán hospodaření počítá s výdaji ve výši 1,027 miliardy korun. Většinu z nich kryjí příjmy města přesahující jednu miliardu, na část investic a oprav město využije své rezervy z předcházejících let.

„Rozpočet našeho města nechceme takzvaně projíst. Kromě provozních výdajů proto hodláme především zhodnocovat majetek Prostějova a zvelebovat veřejná prostranství ve městě,“ říká primátor František Jura (ANO).

Velkou položkou rozpočtu v roce 2019 se stanou opravy Národního domu a investice do něj. Dílo architekta Jana Kotěry si vyžádá takřka 63 milionů korun. Návrh rozpočtu kromě výstavby dopravního terminálu na Floriánském náměstí počítá mimo jiné s dokončením rekonstrukce Plumlovské ulice za 32 milionů korun a pokračováním regenerace sídliště Šárka za 13,6 milionu u korun.

AUTOR adr

zdroj: ČT24, ČTK